O MNIE

CERTYFIKOWANY PSYCHOTERAPEUTA ANETA ŚPIEWAK

Od kilkunastu lat zajmuję się pomaganiem innym w zakresie pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej. Pracuję z pacjentami indywidualnie i grupowo. W miarę upływu czasu i zdobywanego doświadczenia, wielości spotkań z tak wieloma osobami, moja wizja czym jest praca psychoterapeutyczna zmienia się wraz ze mną.

Czym dla mnie jest psychoterapia?

Kilka lat temu opisałam ją tak:

„Nie znajduję dla siebie lepszego porównania dla zobrazowania pogłębionej pracy psychoterapeutycznej, jak wspinaczka (sic!). Jak wiele tu analogii: nigdy nie wspinasz się sam, zawsze jest partner. Wchodzimy razem-wracamy razem, jest pomoc i asekuracja. Są liny, których się trzymamy, po których opuszczamy się lub wciągamy w górę. Gdy trzeba odbijasz się od ściany, gdy trzeba przywierasz, doświadczając całego spektrum uczuć. To podejście i zejście, z miejscem na przystanki, nagłe zatrzymania, zmiany taktyki. Patrzysz na towarzysza wspinaczki, upewniasz się czy jest obok, uzgadniasz z nim kolejny ruch, dzielisz odczuciami. Prowadzi nas wzajemne zaufanie, współpraca, wspólny cel.”

Dzisiaj do powyższego opisu procesu psychoterapeutycznego dołączam metaforę innej aktywności, którą jest taniec.

Taniec to spotkanie bez słów, spotkanie poprzez i dzięki ciału – jego odczuwaniu i ekspresji.

Spotkanie w psychoterapii to symboliczny taniec, subtelny układ ciał w przestrzeni, których ekspresja ma swoją dynamikę, przyjmuje kształty, zajmuje przestrzeń, odbywa się w czasie. Taniec ten nie jest z góry ustalony co do formy, ani treści, zmienia się w miarę trwania procesu, ma część indywidualną i część wspólną, jest zanurzony w muzyce słów i ciszy. W tańcu każdy z nas ma swój unikalny „podpis ruchowy”, który może być niewystarczający, by w pełni wyrażać siebie i swobodnie spotykać się ze światem. A my (pacjent i terapeuta) spotykamy się w tym tańcu właśnie po to, by ten „podpis ruchowy” rozpoznać i rozwinąć w optymalny dla nas repertuar.

Proces terapeutyczny wspiera nawiązanie kontaktu ze sobą poprzez kontakt z ciałem, dotarcie do swojego ruchu, doświadczenie go, a następnie refleksję i połączenie tego, co zostało odnalezione w ruchu, z aktualną sytuacją i historią życiową.

Życie i praca toczy, tańczy i wspina się dalej…

Na mojej drodze nieustannie obecni są Nauczyciele, Superwizorzy, Pacjenci poszerzający moją świadomość i uczący nowych umiejętności, za co całą sobą dziękuję.

psychiatra Wrocław cennik
Aneta Śpiewak 2
Aneta Śpiewak 3

Moje kwalifikacje zawodowe:

  • certyfikowana psychoterapeutka Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego
  • certyfikowana psychoterapeutka Polskiego Stowarzyszenia Psychoterapii Integracyjnej
  • specjalista psycholog kliniczny
  • fizjoterapeutka i trenerka języka ruchu i świadomej pracy z ciałem

Jestem absolwentką Psychologii na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Podyplomowych Studiów z zakresu Psychologii Klinicznej na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu (zakończonych państwowym egzaminem specjalizacyjnym DLS0032), a także jednolitych studiów magisterskich na kierunku Fizjoterapia na Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. Jako psychoterapeutka pracuję w nurcie integracyjnym, certyfikat nr 26. Kwalifikacje psychoterapeutyczne zdobywałam podczas 4 – letnich studiów podyplomowych w Profesjonalnej Szkole Psychoterapii przy Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie, rekomendowanej przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne i Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Powyższe studia przygotowały mnie do profesjonalnego prowadzenia psychoterapii indywidualnej i grupowej. Pracuję głównie z osobami dorosłymi i młodzieżą – posiadam tytuł specjalisty z zakresu psychoterapii dzieci i młodzieży. Mam wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu psychoterapii grupowej dla osób dorosłych.

Ponadto, ukończyłam studia podyplomowe z zakresu psychologii sądowej na Uniwersytecie Warszawskim, oraz studia podyplomowe z zakresu “Neuropsychologii klinicznej w ujęciu praktycznym” na Uniwersytecie SWPS w Katowicach.

Doświadczenie zawodowe jako psychoterapeuta Wrocław, zdobywałam pracując w Zespole Poradni Psychologiczno-Psychiatrycznych, we własnym Gabinecie Psychoterapii oraz wielu innych Poradniach Zdrowia Psychicznego, Placówkach Opiekuńczo­-Wychowawczych oraz Ośrodku Psychoterapii i Promocji Zdrowia NZOZ Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego w Warszawie. Posiadam również doświadczenie w pracy jako fizjoterapeutka.

Co robię aktualnie?

  • Jestem uczestniczką kolejnego cyklu grupy Dyscypliny Ruchu Autentycznego oraz odosobnienia w ramach tej metody prowadzonego przez Annę Kowalską – Catalano (Nauczycielka Dyscypliny Ruchu Autentycznego, Psychoterapeutka Tańcem i Ruchem, absolwentka szkolenia I Stopnia w Polskim Towarzystwie Psychoanalizy Jungowskiej).
  • Poszerzam swoją wiedzę i doświadczenie własne w nurcie psychoterapii psychoanalitycznej oraz korzystam z regularnej superwizji.
  • Czerpiąc ze zdobywanej wiedzy i osobistych doświadczeń ucieleśniania życia psychicznego prowadzę kolejną edycję grupy BodyMind dla osób będących w trakcie lub po własnej psychoterapii. Zapraszam do zapoznania się z ofertą i zapisu w zakładce: BodyMind program pracy z grupami.